Zámek Ratibořice a Babiččino údolí

Dnes se vydáme na výlet do Babiččina údolí.  Během návštěvy tohoto údolí brzy pochopíte, proč právě sem Božena Němcová umístila děj své nejznámější knížky Babička. Společně navštívíme zámek Ratibořice, Staré Bělidlo, Viktorčin splav, občerstvíme se v Rudrově mlýnu a obdivovat budeme i známé Sousoší Babičky. Zámek Ratibořice a Babiččino údolí jsou ideálním místem pro rodinné výlety.
Zámek Ratibořice a Babiččino údolí

Toto romantické údolí u Ratibořic v okrese Náchod ve Východních Čechách proslavila Božena Němcová ve svém nejznámějším díle Babička. V současné době je Babiččino udolí jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Východočeském kraji a zároveň národní přírodní a kulturní památka. Nejlepší doba pro jeho návštěvu je na podzim, kdy se okolní lesy zbarví do všech barev podzimu.

Zajímavost: Název Babiččino údolí poprvé použil roku 1878 lékař a spisovatel Otakar Jedlička.

Zámek Ratibořice

Do Babiččina údolí jsme se vydali po obědě a z Hradce Králové nám cesta zabrala necelou třičtvtě hodinu. Zaparkovali jsme přímo u zámku Ratibořice (parkování stojí 40 Kč), který jsme si prohlédli pouze zvenku. Vstupné stojí 110 Kč (velký okruh) a 90 Kč (malý okruh), ale do vnitřku zámku, který je proslaven postavou paní kněžny (předobrazem byla Kateřina Vilemína Zaháňská) z díla Babička, jsme se nevydali. Státní zámek Ratibořice je sice jeden z menších, ale právě v tom tkví jeho půvab. Původní panské sídlo ze 14. století prošlo mnoha přestavbami v různých stylech až po současnou empírovou (a částečně klasicistní) podobu. Samotný zámek i jeho okolí je vzorně upravené.

Důležité INFO: Babiččino údolí otevírací doba zámku Ratibořice je v sezoně od 9 do 5 odpoledne, ale mimo sezonu je provoz výrazně omezen (duben, září a říjen je od 10 do 3 odpoledne) a v ostatních měsících je úplně uzavřen.

zámek Ratibořice

Naučná stezka Babiččino údolí

Následně jsme zamířili po naučná stezce Babiccino udoli k známému Sousoší Babičky s dětmi (někdy označované pouze jako Sousoší Babičky), které vytesal známý sochař Otto Gutfreund. V okolí Sousoší Babičky se nachází celá řada možností na občerstvení (Panský hostinec, restaurace Viktorka nebo Mlynářova zahrádka). My jsme se občerstvili na dvoře Rudrova mlýnu. Rudrův mlýn, jedno z dějišť románu Babička, byl do současné podoby přestavěn v 18. století a v jeho interiéru je vystavené historické technické vybavení a vidět můžete i obydlí mlynáře (za 30 Kč).

Sousoší Babička s dětmi

Rýdlův mlýn

Staré bělidlo

Po menším doplnění energie jsme zamířili podél jednoho ramene řeky Úpy až ke Starému bělidlu, kam Božena Němcová umístila hlavní děj knihy Babička. Tuto dřevěnou chaloupku s tradiční šindelovou střechou postavil v roce 1797 mlynář Antonín Rudr. Původní bělidlo nechala roku 1830 Kateřina Zaháňská (majitelka zámku) zbořit. Roku 1844 zde Božena Němcová prožila prázdniny se svými dětmi a místo se jí líbilo natolik, že právě sem umístila děj své Babičky. Zajímavostí je, že se sem Božena Němcová už nevrátila. Po 2. světové válce bylo Staré bělidlo vybaveno dobovým lidovým nábytkem dle povídky Babička ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici a další úpravy byly provedeny pro potřeby natáčení filmu Babička roku 1970.

Staré bělidlo je během prázdnin otevřeno od 9 do 17 hodin, mimo sezonu od 10 do 15 a vstupné je zdarma. V Babiččině světničce můžete obdivovat lidový nábytek a předměty denní potřeby podle spisovatelčina vyprávění.

Staré bělidlo Babička

Staré bělidlo

Viktorčin splav

Přímo za Starým bělidlem se nachází další důležité dějiště románu Babička, a to Viktorčin splav. Právě na tomto místě měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy. Současný železobetonový jez moc nepřipomíná starý dřevěný splav, který si možná pamatujete z filmu Babička (1971). Nicméně celá oblast Viktorčina splavu je romantickým zákoutím a v případě pěkného počasí ideální místo na piknik a případně se můžete svlažit v řece Úpě.

Viktorčin splav

Tipy na výlety po okolí

K vidění přímo v Babiččině údolí je ještě lovecký pavilon nebo zahradní dům. Ratibořice se nacházejí asi 2 km severně od České Skalice, takže návštěva Muzea Boženy Němcové je skoro povinností. U České Skalice se nachází vodní nádrž Rozkoš, kde se můžete vykoupat. Pokud máte auto, tak můžete zajet do nedalekého Náchoda nebo na zámek v Novém městě nad Metují. Ratibořice Babiččino údolí je ideálním místem pro cyklistiku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým