Úchvatné vodopády Iguazu

Představte si tisíce litrů vody valící se přes propast a padající do hloubky 70 metrů. Těžké, že? Vodopády Iguazu jsou opravdovým přírodním skvostem, který hravě překonává i známější Niagarské vodopády. Síla přírody zde skutečně bere dech.

vodopády iguazu

V našem seriálu o zajímavých místech jsme se poprvé dostali mimo Evropu. Konkrétně na hranici Argentiny a Brazílie, kde se nachází jeden ze zázraků přírody – Vodopády Iguazu.

Vodopády Iguazu - opravdový zázrak přírody

Iguazu je název pro takřka 270 vodopádů, které tvoří největší systém vodopádů na světě. Vodopády Iguazu (anglicky Iguazu Falls, do češtiny často překládané jako vodopády Iguacu) se nachází na stejnojmenné řece na severovýchodě Argentiny v provincii Misiones a jihu Brazílie ve státě Paraná. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí do hloubky zhruba 70 metrů.

Zajímavost: Věděli jste, že Niagarské vodopády jsou oproti vodopádům Iguazu takřka poloviční?

Ďáblův chřtán aneb vítejte ve vodním pekle

Přímo k vodopádům se dostanete na lávkách a při pohledu na nejslavnější a nejmohutnější část vodopádů přezdívanou Ďáblův chřtán si budete připadat nicotní. Pokud se k vodopádům Iguazu dostanete, rozhodněte nevynechejte jízdu na motorovém člunu pod vodopády. Sice budete promočení skrz naskrz (pozor na foťáky a doklady) a neochrání vás ani pláštěnka, vidět vodopády Iguazu z bezprostřední blízkosti je zážitek na celý život.

Prvním Evropanem, který vodopády Iguazu spatřil na vlastní oči byl španělský dobyvatele Álvaro Núñez Cabeza de Vaca v polovině 16. století. Dnes jsou vodopády chráněnou památkou UNESCO. Ale chráněné nejsou jenom vodopády, ale i přilehlé národní parky tvořené z velké části pralesem. I do národních parků se můžete vydat a spatřit na živo překrásné motýly, tukany, papoušky nebo opice. Doporučujeme se na prohlídku NP vydat s certifikovanými průvodce, protože obyvatelé národních parků jsou také nebezpeční kajmani a jaguáři.

Nejlepší výhled na vodopády Iguacu je z brazilské strany

Ptáte se, z jaké strany je na vodopády lepší výhled? Většina vodopádů je na argentinské straně, ale lepší je výhled z brazilské strany, odkud jsou vidět v celé šíři. Nicméně velmi doporučujeme navštívit, jak argentinskou, tak i brazilskou část. Pouze se připravte na to, že samotný vstup k vodopádům Iguacu je zpoplatněný jak na brazilské, tak na argentinské straně. Cena z brazilské strany činí v přepočtu 370 Kč (v roce 2017) pro dospělého, včetně dopravy autobusem z okraje NP až k vodopádům. Platit můžete i kartou. Na argentinské straně zaplatíte 750 Kč a platit se dá pouze v hotovosti, takže si připravte argentinské peso.

Vodopády jsou nejmohutnější v období dešťů, naopak v období sucha klesá množství vodopádů na polovinu. Nejvhodnější doba pro návštěvu vodopádů Iguazu je v dubnu a květnu nebo v září a říjnu. Právě v tyto měsíce bývají vodopády nejmohutnější.

TIP: Chcete si užít vodopády Iguazu pouze pro sebe? Pak se k nim vydejte brzo ráno, protože od 10 hodin začíná nával ostatních turistů a tísnit se na úzkých lávkách určitě nechcete.

Nezapomeňte si projít národní park Iguazu

Národní park Iguazu zahrnuje větší území než pouze vodopády, takže když se po národním parku chcete pořádně porozhlédnout, vyčleňte si na návštěvu vodopádů Iguazu celý den. Ale i tak vám přijde, že máte málo času.  

V blízkosti vodopádů Iguazu se nachází mezinárodní letiště Cataratas. Autem se k vodopádům dostanete, jak z brazilské, tak argentinské strany. Místo je dobře dostupné také autobusy.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým