Sjeďte si Vltavu jako správný vodák

Proč jezdit k vodě do zahraničí, když si můžete sjet mnoho řek v Česku? Že jste ještě nikdy v kánoi nebo raftu neseděli? Nevadí! Ovládat loď se naučíte během chvilky a následně vás řeka poveze sama. Zaměřili jsme se na nejoblíbenější českou vodáckou řeku – Vltavu.

O Vltavě

Nejdelší česká řeka patří k nejvíce sjížděným řekám v Evropě. Pro vodní turistiku je zajímavý horní tok řeky – nejčastěji z Vyššího Brodu do Boršova. Celoroční splavnost řeky z Vyššího Brodu je možná díky přehradní nádrži Lipno. Obtížnost tohoto úseku je WW I a rychlost řeky je 3 – 5 km/ hod. Na řece se vyskytují jezy, které jsou z většiny sjízdné. Vltava je vhodná i pro úplné začátečníky.

zajímavost: Sjet se dá i úsek z Lenory do Nové Pece, ale pouze v období od 1. 5. do 31. 10. a za podmínek stanovených vyhláškou NP Šumava. Není možný výstup na břeh mimo povolená místa.

V čem řeku sjet

Nemáte vodácké vybavení? Nevadí, protože ve Vyšším Brodě si vše pohodlně půjčíte. V letních měsících doporučuji vybavení zarezervovat, protože zájem je opravdu enormní. Pokud jedete s partou a všichni jste začátečníci, pak pro vás bude ideální raft. Ten je nejstabilnější a nejlehčí na ovládání. Žádný jez pro vás na raftu nebude problém. Pokud jste již trošku zkušení, tak můžete sáhnout po kánoi a ti, kteří si věří nejvíce mohou Vltavu sjet na kajaku. Ovšem pak si dejte pozor na jezy. Cena vybavení stojí zhruba 150 Kč za osobu na den a v ceně máte zapůjčení kánoe (2 osoby) nebo raftu (4 nebo 6 osob), pádla, vesty a sud. V sudu si můžete schovat veškeré cennosti, ovšem pokud jich máte víc, tak si na jednotlivých úsecích můžete za příplatek domluvit přepravu zavazadel.

Kde se ubytovat a občerstvit

V letních měsících se Vltava mění ve vodáckou D1. Opravdu enormnímu počtu vodáků odpovídá i občerstvení a ubytování – obojího je sice dost, ale zejména u občerstvení platí, že ceny jsou téměř porovnatelné s centrem Prahy. Ubytovat se můžete v kempech, kterých je po cestě dostatek.

Trasa z Vyššího Brodu do Boršova

Jak si naplánujete trasu je zcela na vás, v přiložených mapách uvidíte i kolik času trvají jednotlivé úseky. Já jsem zatím sjel tuto trasu dvakrát a vždycky jsme jí měli rozdělenou do čtyř dnů. Do Vyššího Brodu se dostanete vlakem, ale cesta z Prahy trvá zhruba 4 hodiny, takže doporučuji přijet večer před začátkem vaší cesty, přespat v kempu Pod Hrází, kde si můžete půjčit vodácké vybavení a následující ráno vyrazit na vodu.

První den jsme udělali úsek z Vyššího Brodu do Nahořan, kde se dá ubytovat v kempu u Fíka. Cestou míjíte Rožmberk nad Vltavou a místní hrad rozhodně doporučuji navštívit. Vyhlášené zastávky na občerstvení jsou U Tří Veverek a U Maxe. V Rožmberku si můžete zajít i na pořádný oběd.

Následující den jsme vyrazili brzo ráno z kempu u Fíka do Českého Krumlova. Cestou se můžete zastavit v obci Zátoň, ale tento úsek jsme v obou případech projeli rychle, abychom si naplno užili krásu Českého Krumlova. Vidět toto kouzelné město z lodi je opravdu nezapomenutelný zážitek. Více o Českém Krumlově v samostatném článku. Velkých kempů je v Krumlově hned několik. Poprvé jsme přespali v kempu Vltavan, který se nachází ještě před samotným městem. Kousek od Vltavanu se nachází kemp Spolí a kemp Nový Krumlov. Kousíček za městem je velký kemp Krumlov, ovšem naproti němu je menší občerstvení U Tří Borovic, za nimž se nachází menší prostor na kempování a právě tam jsme přespali na naší druhé cestě. Platili jsme 50 korun.

Třetí den jsme vyrazili do Zlaté Koruny, kde jsme se ubytovali v kempu U Kučerů. Klášter ve Zlaté Koruně stojí za navštívení a ve městě pohodlně nakoupíte jídlo a pití. V trase mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou je vyhlášené zejména občerstvení U Milana.

Zbývá úsek ze Zlaté Koruny do Boršova, kde jsme vrátili vodácké vybavení a vlakem vyrazili zpět. Pokud dorazíte do Boršova pozdě a vlak byste už nestihli, můžete se ubytovat v kempu Poslední štace. Cestou míjíte Dívčí kámen, občerstvit se můžete U Maringotky.

Co vás na Vltavě čeká

Právě Vltavská trasa je bohatá i na množství zajímavostí, které můžete během své cesty vidět nebo navštívit. Zmíněný byl jak Český Krumlov, tak hrad Rožmberk, klášter Zlatá Koruna nebo Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Ovšem nejlepší je kouzelná okolní příroda, tak proč na chvíli nepřestat pádlovat a užívat si přírodu z trochu jiné perspektivy než obvykle.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým