Riga a písčité pláže města Liepaja

Během naší třídenní cesty do Litvy jsme jeden den strávili i v Lotyšsku. Hlavním cílem bylo vidět největší pobaltské město, významný přístav a secesní skvost – Rigu. Po návštěvě Rigy jsme zamířili do přístavního města Liepaja. Zdejší písčitá pláž nás také uchvátila.

Den začal brzy ráno, kdy jsme vyjeli z Klaipedy směrem do Rigy. Cestou jsme si prohlédli Horu Křížů. Více si přečtete v souhrnu celé třídenní cesty do Litvy. Cesta z Klaipedy do Rigy trvá necelé 4 hodiny, takže jsme do hlavního města Lotyšska dorazili kolem poledne.

Riga, to je pobaltský secesní skvost

Bývalé hanzovní město Riga je hlavním a největším městem Lotyšska. Žije zde přibližně třetina obyvatelstva celé země (počet obyvatel v Rize je cca 700 tisíc). V Rize žije významná ruská menšina – takřka 40 % obyvatel města. Historické centrum Rigy je na seznamu památek UNESCO, díky velkému množství secesních budov. Významné je toto město i díky přístavu. Jakožto kulturní, vzdělávací, politické i obchodní centrum země – samotná Riga se podílí takřka na polovině lotyšského HDP. Místní obyvatelstvo kromě lotyštiny mluví i rusky. Anglicky se dá domluvit s mnoha mladými. Jestliže se chcete dozvědět více o Lotyšsku, pak si přečtěte obecné informace o Lotyšsku.

Zažijte ten pravý lotyšský ruch na místním tržišti

Počasí nám nepřálo – bylo lehce nad nulou a zataženo. Déšť jsme přečkali v restauraci Čili Pica a ihned poté se vydali na místní tržiště, které je umístěné v hangárech, ve kterých se dříve stavěly vzducholodi. Návštěvu tržiště velmi doporučuji, kromě úchvatných hangárů, zde naplno zažijete pravou rižskou atmosféru. Kromě toho můžete zakoupit typicky lotyšské produkty nebo dárky pro vaše známé a hlad můžete zahnat výbornou rybou.

Největší počet secesních budov v Evropě

Následoval přesun přímo do centra města, kde jsme postupně prošli všechny nejvýznamnější památky. V Rize je obří rozdíl mezi okraji města a jeho centrem. Jelikož Lotyšsko bylo silně ovlivněné hospodářskou krizí, tak okraje města jsou poměrně neudržované. Nicméně centrum města opravdu stojí za vidění. Nejprve jsme viděli kostel svatého Petra, což je nejvyšší středověká budova v Rize. Věž kostela, která dominuje celému panoramatu Rigy, několikrát vyhořela.

Poté jsme došli k Rižskému dómu, což je monumentální románská katedrála a zároveň největší kostel v pobaltských zemích. A to i přesto, že Lotyši zdaleka nejsou tak nábožensky založení jako Litevci. Rižský dóm je velmi pěkný i zvnitřku.

Poté jsme se vydali podívat na Rižský zámek, nyní sídlo prezidenta a následně na nádherný Dům Černohlavců. Původní budova ze 14. století, byla za Druhé světové války vybombardována a současná podoba je až z roku 1999.

Následně jsme si prohlédli další významné památky jako je Prašná věž, Katedrálu svatého Jakuba, domy nazvané jako „Tři bratři“, což je vlastně skupina tří historických domů na ulici Mazā Pils. Za viděnou stojí určitě i Pomník Svobody, Kočičí dům a pravoslavný kostel.

Akademi věd, aneb ukázka socialistického realismu

Návštěvu Rigy jsme zakončili v místní Akademii Věd. Ta je vysoká 108 metrů a představuje výborný výhled na celé město, zejména pak na celé historické centrum. Vstupné na vyhlídku jsou 3 Eura, ale jelikož na recepci často nikdo není, pak stačí najít výtah a vyvést se zadarmo na vyhlídku, jež se nachází v 17. patru. Celá tato obří budova byla postavena během těžko uvěřitelných 3 let a je zhotovena ve stylu Stalinových sester. Dokonce se i počasí umoudřilo a nám se vyskytl nádherný výhled (i na vzdálenou televizní věž), který jsme náležitě fotograficky zdokumentovali.

Pobřežní město Liepaja

Po půl dni v Rize jsme se vydali na cestu zpátky do Klaipedy. Nicméně tentokrát jsme to vzali přes Liepaju. Liepaja je třetí největší Lotyšské město (70 000 obyvatel) a důležitý nezamrzající přístav Baltského moře. Počet obyvatel tohoto města se neustále snižuje. V Liepaje jsme si prošli centrum a skončili na místní pláži, zrovna při západu Slunce. Dlouhé písčité pláže Liepaji musí být v létě ideální místo na odpočinutí si a možná i na osvěžení, proto pokud budete cestovat do Lotyška rozhodně pláže v Liepaje nevynechejte. A to i přesto, že na dlouhé koupání to zřejmě nebude ani v červenci.

Cestou do Klaipedy nás kontrolovali na hranicích mezi Litvou a Lotyšskem příslušníci místní policie. To nás poměrně překvapilo, protože cestou jsme potkali asi šest dalších aut. Lotyšsko si po jednom stráveném dni netroufám hodnotit, nicméně Rigu velmi doporučuji každému cestovateli, který o pobaltských státem alespoň uvažuje.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým