Lázeňské město Poděbrady

Lázeňské jméno, které dostalo jméno po českém králi Jiřím z Poděbrad, se nachází ve Východních Čechách zhruba na půl cestě z Hradce Králové do Prahy. Projděte si kolonádu, navštivte hrad a podívejte se na místo, kde se stáčí Poděbradka.

Poděbrady, vzdálené pouhých 50 kilometrů od Prahy, jsou oblíbeným cílem rodinných výletů. Do Poděbrad se dostanete pohodlně vlakem, který jezdí jak z Prahy, tak z Hradce Králové každou hodinu. Klidné lázeňské městečko se 14 tisíci obyvateli se vám odvděčí mnoha zajímavostmi a pěkně stráveným dnem.

Co určitě nevynechejte během návštěvy Poděbrad?

Historické centrum a lázeňskou čtvrť chrání městská památková zóna. Klidná procházka lázeňskou kolonádou, zakončená v místním zámku. Návštěva sklářského muzea nebo koupání v poděbradském jezeře udělají den strávený v Poděbradech příjemným.

Nespěchejte a užijte si lázeňský park

Přijeli jste do Poděbrad vlakem? Na vlakové nádraží navazuje dlouhý Lázeňský park, který vás dovede až na náměstí krále Jiřího. V parku se nachází také některé prameny. Léčebné prameny, které zde byly objevené na počátku 20. století se nachází po celém městě. Nejznámější pramen Hohenlohe najdete v hradním příkopu. Pramen profesora Libenského a pramen Bočka z Kunštátu jsou v kryté kolonádě v lázeňském parku. Přímo před vlakovým nádražím se nachází Trnkův pramen. Na Riegrově náměstí zase Riegrův pramen, za nádražím Žižkův pramen a Svatojánský pramen nedaleko kostela Povýšení svatého kříže. 

Podívejte se na mapu, kde jsou veškeré Poděbradské léčivé prameny vyznačené. Celý lázeňský park si v klidu projděte a objevujte zajímavé atrakce. Čekají zde na vás zajímavé květinové hodiny. U vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího se zase nachází Dětský orloj. Poděbradské lázně se specializují zejména na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí.

Zámek Poděbrady

Náměstím Krále Jiřího projdete k místnímu zámku. Král Přemysl Otakar II. zde v letech 1262–1268 postavil kamenný hrad, který se postupně přeměnil na zámek. Právě na hradním nádvoří byl v roce 1905 objeven první lázeňský pramen. Dnes v zámku sídlí Polabské muzeum, které je otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé je 40 Kč.

Co dalšího na vás v Poděbradech a okolí čeká?

Máte ještě nějaký čas? Navštívit můžete poděbradskou sklárnu Crystal Bohemia a prohlédnout si výrobu skla. V letních dnech se svlažíte v blízkém poděbradském jezeře. Poděbrady jsou vyhledávaným cílem cyklistů. Kolo je váš nejoblíbenější dopravní prostředek? Pak vás nížinatá krajina a upravené cyklostezky v okolí Poděbrad nadchnou. Do nedalekého Nymburka se dostanete po asfaltové in-line stezce. Zajímá vás historie? Pak rozhodně nevynechejte pozůstatek hradiště v blízké Libici nad Cidlinou.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým