Objevte kouzlo romantického Českého Krumlova

Český Krumlov je jedno z nejnavštěvovanějších českých měst a zároveň středověký skvost, který je jednou z 12 českých památek zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Unikátní atmosféru Českého Krumlova tvoří řeka Vltava, státní hrad a zámek a středověké centrum města. Unikátní je také krumlovské otáčivé hlediště.

Informace o Českém Krumlově

Český Krumlov se nachází v Jihočeském kraji, 22 km jihozápadně od Českých Budějovic. Jedná se o turistické a kulturní centrum jižních Čech. Žije zde přes 13 tisíc obyvatel. Městem protéká řeka Vltava, která je lákavým cílem vodní turistiky a pohledy z řeky na město patří mezi ty nejúchvatnější. Plavba po Vltavě a rady pro sjetí této řeky jsou zmíněné v samostatném článku. V minulosti byl Český Krumlov sídelním městem mnoha mocných českých rodů (Vítkovců, Pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů), které pečovaly o jeho reprezentativní charakter. Popularitě Českého Krumlova odpovídá i počet služeb ve městě a také jejich cena, která se v úplném centru města pohybuje na podobné úrovni jako v Praze. Zvláště v letních měsících je Český Krumlov prakticky obležený turisty, kteří sem jezdí většinou pouze na jeden den a večer se zase vrací do Prahy. Ubytování v Českém Krumlově je dostatečný počet a vybrat si můžete ze všech typů, ať už sháníte hotel, apartmán, hostel nebo přespíte v kempu.

Doprava do Českého Krumlova

Cesta autem z Prahy trvá zhruba dvě a půl hodiny a vede přes Budějovice. Nicméně Český Krumlov může nabídnout i dobré spojení veřejnou dopravou. Město protíná železniční trať České Budějovice – Volary. Nádraží se nachází v severní části města a cesta do centra měří lehce přes kilometr. Cesta vlakem Českých Drah z Prahy trvá kolem 3 hodin, včetně jednoho přestupu v Českých Budějovicích a stojí 199 Kč. Autobusem je doba jízdy i cena jízdného prakticky stejná.

Co vám Český Krumlov nabízí

Prohlídku Českého Krumlova patrně začnete v areálu hradu a zámku. Státní hrad a zámek Český Krumlov se vyznačuje hlavně rozsáhlým areálem, který je druhým největším hradním komplexem v Česku, po Pražském hradu. Vstupné stojí 150 Kč, děti, studenti a ZTP mají vstup za 80 Kč a senioři za 100 Kč. Zajímavostí je, že v hradním příkopu jsou chovaní medvědi, což ocení zejména mladší generaci návštěvníků. Dále na západ navazuje jízdárna a zámecký park v pozdně barokní úpravě s kaskádovou fontánou z poloviny 18. století a letohrádkem Bellarie, před kterým se nachází také proslulé Otáčivé hlediště Český Krumlov.

Latrán, kdysi samostatné město, je historická čtvrť ležící v podhradí zámku a severně od Vnitřního města. Latrán je spojen s historickým centrem města dřevěným Lazebnickým mostem. Vidět zde můžete velké množství gotických domů.

Středověké historické centrum města, které obklopuje řeka Vltava, se nachází jižně od hradu a zámku Český Krumlov. Nalezneme zde velký počet zachovalých městských domů – gotických, renesančních a v menší míře i barokních. Za vidění stojí jak radnice nacházející se na náměstí Svornosti, tak i kostel sv. Víta nebo Široká ulice.

Další malebná část města má název Plešivec a výhodu má tu, že se zde nepohybuje moc turistů a vy si tak můžete všechny unikátní domy v klidu vychutnávat.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým