Jak napsat skvělý motivační dopis na Erasmus

Rozhodli jste se pro studium v zahraničí? Výborně, čeká vás rok (nebo půlrok) jedinečných zážitků a cenných zkušeností. Předtím než vyjedete je potřeba projít výběrovým řízením, protože na nejprestižnější zahraniční univerzity je většinou velký nátlak. Bez výborného motivačního dopisu se tedy neobejdete. V dnešním článku vám poradíme, jak motivační dopis na Erasmus napsat, a co v něm radši nezmiňovat. A jako třešničku naleznete příklad motivačního dopisu.

Motivační dopis Erasmus

Motivační dopis je nezbytnou součástí výběrového řízení na studijní pobyt v zahraničí (konkrétní podmínky vám poví na zahraničním oddělení vaší univerzity). Zpravidla je potřeba napsat motivační dopis v jazyce, ve kterém budete v zahraničí studovat – tedy nejčastěji v angličtině. Nicméně i pokud angličtinou nevládnete, není se čeho bát, napsat motivační dopis je hračka a zvládnete to za chvilku. Konec povídání, pojďme na to.

Délka a struktura motivačního dopisu

Motivační dopis by měl být krátký a výstižný, postačí maximálně jedna A4. Samozřejmostí je formální jazyk. Pište stručně, přejděte přímo k věci a argumentujte věcně. Motivační dopis v angličtině se od českého značně liší, proto se podívejte na praktický příklad uvedený na konci stránky a na spojovací výrazy. Před odevzdáním si motivační dopis ještě jednou projděte a zkontrolujte kromě veškerých náležitostí také gramatiku a opravte případné překlepy. Myslete na to, že úroveň motivačního dopisu je vaší vizitkou.

Začnete úvodem, ve kterém se představíte, uvedete z jakého jste oboru a na jakou univerzitu chcete vyjet. Poté přidáte pár odstavců o vaší motivaci na výjezd, předběžně zapsaných předmětech a informace o tom, jak vás Erasmus posune a jak vám pomůže při psaní bakalářky nebo diplomky. Následujete krátký závěr, ve kterém shrnete uvedené informace. Samozřejmě nezapomeňte na formální prvky jako je hlavička nebo podpis, pokud motivační dopis odevzdáváte v písemné podobě. 

Co by měl motivační dopis na Erasmus obsahovat?

Nejdůležitější je vyjádřit zájem. V motivačním dopise zmiňte vaši motivaci a proč jste si vybrali právě konkrétní univerzitu nebo zemi a jak vás studijní pobyt posune. Velké plus je, když budete psát bakalářku nebo diplomku relevantní k dané zemi nebo městu nebo najít spojitost, v čem by vám pobyt na zahraniční univerzitě pomohl pro napsání práce.

Motivační dopis by měl zároveň sloužit i jako jakési doplnění a rozšíření životopisu, proto určitě nezapomeňte na informace o vašem oboru, ale cenné jsou i pracovní zkušenosti relevantní k studovanému oboru. Pokud už víte, které předměty se na zahraniční univerzitě vyučují, uveďte do motivačního dopisu, jaké z nich vás zaujaly a chcete studovat.

Rady na závěr

Před psaním motivačního dopisu se zamyslete nad důvody a cíli studijního pobytu v zahraničí, díky tomu bude váš motivační dopis lépe strukturovaný. Při psaní motivačního dopisu nesklouzávejte k novinářským výrazům. Buďte zdravě sebevědomí, ale místo přehnaného chválení sebe, domácí univerzity nebo zahraniční univerzity pište objektivně.

Příklad motivačního dopisu na Erasmus

With this cover letter I would like to express my interest in the Erasmus programme to get a chance to study for one semester abroad. There are several reasons why I have decided to apply for this program.
Firstly it would be wonderful opportunity to get new experience, meet new people and experience new culture. I love Spanish culture, so it is my dream to spend whole term there and I hope I would make lifelong friends.
Furthermore it could be a great opportunity to practice language skills. I can speak English, Spanish and a little bit German, so I think I would use at least two of them very regularly.
I would be able to learn many new things, which I could use in my professional career. I want work abroad in future and this experience would help me with future adapting to new environment. I would very appreciate to have the chance to experience different styles of education.
At last but not least I could find new interests or hobbies and taste delicious food.
To sum up, I think that studying abroad would be unforgettable experience and I could learn more about myself as well. The experience that I could gain by the chance to study abroad would be valuable for my future studies and personal development.

pozn.: pozor na hlavičku, tu doplňte podle požadavků vaší univerzity. 

příklad motivační dopis erasmus

Máte motivační dopis Erasmus napsán? Gratulujeme, teď už vašemu zahraničnímu dobrodružství nic nebrání v cestě. Pokud máte z Erasmu strach, přečtěte si další články z rubriky Erasmus: co zařídit před odjezdem na Erasmus, jak překonat kulturní šok.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým