Minsk, nejčistější město Evropy

Dynamicky rostoucí město a skrytý skvost Stalinistické architektury. Minsk si drží svůj drsný ráz, ale pod pokličkou této Běloruské metropole poznáte milé lidi, projdete si vzorně upravené ulice, navštívíte mnoho kulturních akcí nebo si naplno užijete noční život. A rozhodně oceníte, že v Minsku je levněji než u nás.

Informace o Minsku

Minsk je hlavní město Běloruska, hospodářské i kulturní centrum země a sídelním městem Společenství nezávislých států. Žijí v něm téměř 2 miliony lidí. Minsk se nachází strategicky ve středu země. Většina obyvatel jsou Bělorusové (80 %), ale v městě žije i velká Ruská menšina (15 %). Ačkoliv se Minsk stal hlavním městem teprve před stoletím, jeho historie sahá až do 11. století, kdy byl založen jako pevnost na obranu jižních hranic Polockého knížectví. Po Druhé světové válce nebyl rekonstruován, ale přestavěn podle vzoru Stalinistické architektury. Obdivovat tak můžete široké bulváry a velkolepé budovy inspirované stavbami z Moskvy.

Co vidět v Minsku

Minsk nabízí spoustu zajímavých míst, obdivovat můžete celou řadu pamětihodností a spočinout v jednom z mnoha parků. Kde začít?

Letíte-li do Minsku, pak Mezinárodní letiště Minsk se nachází 42 kilometrů od centra metropole, kam se dostanete pohodlně autobusy nebo taxíky.

Velkolepé centrum města

Centrum města bylo přestavěno podle vzoru sovětského neoklasicismu. A právě v tomto vzoru je postaveno náměstí Nezávislosti, Říjnové náměstí s budovou parlamentu a Vítězné náměstí s velkolepým pomníkem vítězství nad fašismem. Celé město je rozděleno na horní a dolní část bulvárem Nezávislosti, který má neuvěřitelnou délku 15 kilometrů. V okolí tohoto bulváru nalezneme hned několik nejvýznamnějších památek Minsku: Kostel Nejsvětější Trojice, Náměstí Nezávislosti, Náměstí vítězného října, Běloruský Státní Cirkus, Vítězné náměstí, Kolas Yakubovo náměstí, Kalinino náměstí, vládní budovy, několik muzeí a Národní knihovnu.

Náměstí Nezávislosti patří mezi největší v Evropě. Měří více než 7 hektarů a konají se zde vojenské přehlídky nebo protirežimní demonstrace. Na náměstí naleznete Dům Vlády, Městskou halu Minsk a Červený kostel neboli kostel svatého Simona a Heleny. Ten byl postaven na začátku 20. století v novorománském slohu.

Náměstí Svobody je další významné náměstí, kde se nachází Arch katedrála Panny Marie, kostel svatého Petra a Pavla, Katedrála Svatého ducha nebo klášter San Bernardino. Za vidění stojí i kostel Všech svatých.

Odpočiňte si od ruchu metropole v malebném Trojickém předměstí

Pokud si chcete na chvíli odpočinout od velkolepé Stalinistické architektury a zažít pravé Bělorusko, navštivte Předměstí Trojice. Malebné Trojické předměstí s malými domky a křivolakými uličkami vás určitě nadchne.

Spousta zajímavých budov

Během pobytu v Minsku rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Muzeum velké vlastenecké války nebo ostrov Slz, což je památník obětem války Sovětského svazu v Afganistánu. Alespoň zvenku se podívejte na velkolepou stavbu Národní knihovny. Tato stavba je zajímavá zejména v noci, protože je pokrytá světly, které se mění a vytvářejí obrazce. Na střeše knihovny je vyhlídka.

Vyrazte za kulturou

Za kulturou můžete například do Národního Cirkusu nebo do Národní opery a baletu. Ve městě se nachází ZOO, která bude vhodným cílem pro rodiny s dětmi. Pro cestování po Minsku využijte metro, ve kterém je spousta zdobených stanic. Cena jízdenky je zhruba 10 korun.

Nádherné parky, ve kterých dobijete baterky

Minsk je vyhlášený i pro své nádherné parky. Centrální park Gorky se nachází poblíž Státního Cirkusu a v létě je zde obří Ruské kolo, ze kterého je krásný výhled na město. Pěkně si odpočinete také v parku Chelyuskinites.

Zaujal vás Minsk a přemýšlíte nad návštěvou této metropole? A co navštívit celé Běloruska? Přečtěte si více o tom, co vidět v Bělorusku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým