Fotogenické přístavní město Marsaxlokk

V dalším dílu nepravidelného seriálu o skrytých perlách Světa zavítáme na slunnou Maltu. Konkrétněji na jihovýchod tohoto středozemního ostrova. Zde se nachází město, jehož výslovnost vám dá pořádně zabrat - Marsaxlokk. Jedná se o tradiční rybářské městečko, jež vás ohromí kouzelnými domečky a rušným životem na místním trhu nebo v rybářské zátoce.

Malta, Marsaxlokk

Přímořské město Marsaxlokk se nachází na jihovýchodě ostrova Malta. Obývá ho kolem 4 tisíc obyvatel. Jméno města se skládá ze slov „marsa“, což v překladu znamená přístav a „xlokk“, což je místní název pro jihovýchod. Historie města se datuje až do 9. století před naším letopočtem, kdy zde Féničané založili přístav. Dnes je Marsaxlokk hlavním dodavatelem ryb pro celou Maltu.

Poznejte skutečný ruch na místním trhu

Hlavní zajímavostí tohoto fotogenického městečka je nedělní trh. Pouze v neděli se celé město mění v jeden velký trh. Nakoupíte na něm čerstvé ryby a mořské plody, o kterých jste nikdy neslyšeli a také ovoce a zeleninu, umělecké předměty a zajímavé dárky. Trhy se konají každý den v týdnu, ale ten nedělní je opravdu výjimečný.

TIP: Navštivte trh co nejdříve ráno, dokud není přelidněný. Zároveň právě ráno nakoupíte čerstvé ovoce a ryby.

marsaxlokk tržiště, trh

Unikátní barevné loďky a živý přístav

Zavítejte do místního přístavu, ve kterém najdete spoustu malých barevných rybářských lodí (nazývaných luzzu). V přístavu panuje ruch, vy ale zpomalte a kochejte se spěchajícími rybáři a panoramatem kouzelného městečka s pestrobarevnými loďkami.

marsaxlokk přístav

Projděte si město a navštivte pevnost Svatý Lucián 

Z přístavu můžete vyrazit k místnímu kostelu, který městu dominuje. Římskokatolický farní kostel Our Lady of Pompei byl vybudován na konci 19. století. Od kostela můžete vyrazit k pevnosti Svatý Lucián. Jedná se o pevnost, původně postavenou na ochranu před Turky. V 19. století ji Britové přestavěli do dnešní podoby.

pevnost svatý Lucián

Kamenitá pláž Saint Peter´s Pool 

Chcete si zaplavat? Pak zavítejte na Saint Peter´s Pool. Čeká na vás kamenitá pláž s průzračně čistým mořem. Kvůli velkým kamenům toto místo není doporučeno pro rodiny s malými dětmi, ale pokud zrovna navštívíte Marsaxlokk bez dětí, určitě Saint Peter´s Pool nevynechejte.

St. Peters Pool koupání

Marsaxlokk je okouzlující přímořské městečko, jehož panorama nekazí žádné nové budovy. Do Marsaxlokku se z hlavního města Valleta dostanete autobusy číslo 85 a 81. Cesta trvá pouhých 40 minut.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým