Česká stříbrná perla – Kutná Hora

 

Populární město Kurná Hora je ideálním místem pro rodinné výlety nebo pro ty, kteří se chtějí více dozvědět o historii. Se svou polohou 70 kilometrů od Prahy jde o lehce dostupné místo, které se vám za návštěvu odvděčí opravdu unikátními památkami a příjemnými cenami.

Kutná Hora se může pochlubit bohatou historii, která je spojená s těžbou stříbra. Ne nadarmo se městu přezdívalo stříbrná pokladnice země. Malebné historické centrum s chrámem sv. Barbory je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO. Nejlepší na Kutné Hoře je to, že prohlídku zvládnete za jeden den a ceny jsou oproti centru Prahy daleko nižší.

Historie města

Nejprve se pojďme podívat na historii Kutné Hory. Název města opravdu souvisí s těžbou (kutáním) stříbrných rud. S objevem stříbra v této lokalitě zároveň propukla stříbrná horečka, která na území dnešní Kutné Hory přivedla mnoho horníků a ti zde vybudovali hornickou osadu (dnes město Kutná Hora). Koncem 13. století už zdejší těžba stříbra představovala jednu třetinu produkce stříbra v Evropě. V roce 1318 získala Kutná Hora městské právo. Na těžbu stříbra měly negativní vliv husitské války, ale v 15. století se výnos dolů opět výrazně zvýšil. Po přísunu stříbra z Jižní Ameriky a výrazně snížené ceně této suroviny se již těžba v Kutné Hoře přestala vyplácet. Následovala morová epidemie a počet obyvatel se snížil o čtvrtinu. Těžba byla úplně zastavena v roce 1726. Během národního obrození se vliv města zase zvýšil. V Kutné Hoře se narodil Josef Kajetán Tyl a krátce zde žil a pracoval Karel Havlíček Borovský.  

Jak se do Kutné Hory dostat?

Výhodná poloha Kutné Hory, pouhých 70 kilometrů od Prahy, umožňuje snadnou dostupnost z hlavního města. Nejpohodlnější volbou bude vlak, který vás z Prahy do Kutné Hory zaveze za 50 minut. Cena jízdenky je 99 Kč (za jednu cestu).  

Co vidět v Kutné Hoře?

Řekněme, že jsme do Kutné Hory přijeli vlakem, takže právě u vlakového nádraží začneme naši prohlídku města. Centrum města je od vlakového nádraží, co by kamenem dohodil. Pěšky tam jste za 5 minut. My ale nejprve zamíříme do Kostnice, která je na opačnou stranu od centra města, zhruba 2 kilometry od vlakového nádraží. Výhodnější pro vás bude vystoupit přímo na vlakové stanici Kutná Hora – Sedlec, pokud máte možnost, případně můžete jet městskou hromadnou dopravou nebo pěkně po svých.

Unikátní Kostnice ohromí každého návštěvníka

Kostnice nacházející se pod kostelem Všech svatých s je součástí bývalého cisterciáckého opatství v Sedlci, které bylo založeno už v roce 1142. Po morové ráně roku 1318 bylo v Sedlci pochováno přes 30 tisíc zesnulých. Dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. Na konci 15. století došlo ke zrušení většiny hrobů a exhumované kosterní ostatky byly uloženy do spodní kaple kostela. Podle pověsti je zde poloslepý mnich poskládal do velkých pyramid.

Právě unikátní a zároveň podivná výzdoba z lidských kosterních ostatků je důvodem vysoké popularity kostnice přesahující hranice České republiky. Otevírací doba Kostnice je během sezony od 8 do 18 a cena vstupného činí 90 Kč (snížená cena je 60 Kč). V Sedlci se nachází také unikátní katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.

Navštivte Vlašský dvůr – místo, kde se tvořily české dějiny

Následně zamíříme zpět do centra města. Pokud přijdete Tylovou ulicí, tak vás upoutá rodný dům Josefa Kajetána Tyla. Cestou na Vlašský dvůr míjíte pomník Karla Havlíčka Borovského a Dům U tří králů. Vlašský dvůr je bývalá královská mincovna a královský palác. Vlašský dvůr se stal svědkem českých dějin, právě zde byl podepsán Dekret Kutnohorský v roce 1444 a Vladislav Jagellonský zvolen za krále o takřka třicet let později. Na výběr máte ze dvou prohlídkových tras: „Královská mincovna“ a „Královský palác“. Otevírací doba Vlašského dvora je v letní sezoně od 9 do 18 a vstupné stojí 95 Kč dospělého (děti a studenty pak 45 Kč).

Jezuitská kolej

Cestou od Vlašského Dvora ke chrámu sv. Barbory míjíte kostel sv. Jakuba, České muzeum stříbra a Jezuitskou kolej. Jezuitská kolej byla dokončena v roce 1750 podle plánů italského architekta Giovanniho Domenico Orsiho. Roku 1773 byl jezuitský řád zrušen a v budově zřízena vojenská kasárna. Vojákům sloužila kolej až do roku 1998, kdy byla zahájena přeměna na galerii Středočeského kraje. Do galerie se dostanete od úterý do neděle (10-18) a zaplatíte 80 Kč.

Impozantní chrám sv. Barbory

Patrně nejznámější a nejvýznamnější stavba Kutné Hory je chrám sv. Barbory. Tento klenot pozdní gotiky je spolu s centrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na seznamu UNESCO. Počátky stavby se datují do 14. století, ale kvůli stagnující těžbě stříbra byla stavba v 16. století zastavena. Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, v této době proběhla regotizace. Během sezóny je chrám otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Vstupné je 85 Kč pro dospělého, 65 Kč pro studenty a seniory a 40 Kč pro děti (od 6 do 15 let). Mladší 6 let mohou navštívit chrám sv. Barbory zadarmo. Se vstupenkou můžete i do přilehlé kaple Božího těla.

Projděte si místní doly jako pravý horník

Cestou zpátky se můžete zastavit v již zmíněném muzeu stříbra, které se nachází v Hrádku. Na výběr máte ze dvou prohlídkových okruhů. Dostat se můžete dokonce i do štoly sv. Jiří a vyzkoušet si na živo, jak vypadalo hornické řemeslo. Prohlídka trvá hodinu a půl a zaplatíte za ni 130 Kč (děti, studenti a senioři pak 90 Kč).

Dačického dům a kamenná kašna

Když se dostanete zpět na Komenské náměstí vydáte se doleva a za chvilku dorazíte k Dačického domu, který se nachází v Rejskově ulici. Uvnitř této zajímavé budovy se nachází interaktivní expozice o památkách UNESCO a Kutné Hoře. Rejskovou ulicí dorazíte k unikátní kamenné kašně. Tím máte nejzajímavější pamětihodnosti Kutné Hory projité a můžete si sednout do jedné z mnoha kaváren na kafíčko.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým