Objevte kouzlo Krušných hor

Když se řekne české hory, tak většina z nás si hned vybaví Krkonoše, Šumavu nebo Jeseníky. Ale zapomínat bychom neměli ani na Krušné hory, které nabízí ideální odpočinek pro celou rodinu nebo možnost sportovního vyžití. Poradíme vám, co byste měli vidět během návštěvy Krušných hor a na co se můžete těšit.

Krušné hory tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km vedoucí podél česko-německé hranice na severozápadě Čech. Většina rozlohy Krušných hor se nachází v Německu, nicméně jejich nejvyšší vrchol leží na českém území a nazývá se Klínovec. A co vás v Krušných horách čeká? Naše putování začneme v podkrušnohorské pánvi, kde leží mnoho zajímavých měst, a to konkrétně Ústí nad Labem, Teplice, Chomutov, Kadaň nebo Karlovy Vary. Vzdálenost těchto měst je poměrně významná, proto se pojďme zaměřit na jihozápadní oblast. Jestliže se chystáte jet do Klínovecké hornatiny a projíždíte přes Prahu, tak máte na výběr dvě trasy. Buď se můžete vydat o něco málo rychlejší cestou směrem na Karlovy Vary nebo směrem na Chomutov.

Chomutov

Řekněme, že jsme si vybrali cestu přes Chomutov a Karlovy Vary navštívíme na zpáteční cestě. V Chomutově žije necelých 50 tisíc obyvatel. Navštívit můžete centrum města, místní ZOO nebo Kamencové jezero, které v letních měsících přímo vybízí ke koupání. Vyzkoušet můžete i vodní lyžování.

 

Kadaň

Pouhých 20 kilometrů od Chomutova leží Kadaň, kterou mám zvláště v oblibě a její návštěvu mohu každému doporučit. V Kadani na vás čeká krásně upravené centrum města. Na Mírovém náměstí můžete obdivovat sloup Nejsvětější trojice, kostel Povýšení svatého Kříže. Zajímavostí je Katova ulička, což je nejužší pojmenovaná ulička v České republice. Když projdete Tyršovou ulicí, tak se dostanete k místnímu hradu. Gotický královský hrad v Kadani je chráněn jako kulturní památka. Dnes je v jeho prostorách muzeum. Dále si můžete udělat příjemnou procházku na nábřeží Maxipsa Fíka až k vodní nádrži. Pěkný výhled na Kadaň vás čeká na druhém břehu Ohře. Cyklisti si určitě zamilují cyklostezku vedoucí kolem řeky Ohře.

Klášterec nad Ohří

Kousíček od Kadaně se nachází Klášterec nad Ohří, zde můžete navštívit Klášterecký zámek, Lázně Evženie nebo se svlažit v místním aquaparku.

Boží Dar

Jestliže se plánujete pohybovat v okolí Klínovce, tak nejlepší výchozí bod pro vaše túry představuje Boží Dar. Z Klášterce budete pokračovat po rychlostní silnici E442 a kousíček před Ostrovem zahnete směrem na Jáchymov. Ten projedete a zamíříte vzhůru na Boží Dar. Ale nebojte o Jáchymovu si také něco povíme níže. Boží Dar je nejvýše položené město v České republice a nabízí dostatečný počet ubytovacích zařízení. Případně se můžete ubytovat v pět kilometrů vzdáleném Oberwiesenthal. V okolí Božího Daru je spousta zajímavých tras a cest. Vyrazit můžete na cestu, vedoucí přes Božídarské rašeliniště. nebo na Ježíškovu cestu. Přečtěte si více o Ježíškově cestě

Klínovec

Nicméně většina z vás vyrazí na Klínovec. Cesta na Klínovec vám z Božího Daru zabere kolem hodiny a na vrcholu je v provozu rozhledna, ze které se vám naskytnou výhledy až na Karlovy Vary.

Oberwiesenthal

Za vidění stojí i blízké německé městečko Oberwiesenthal a nad ním se tyčící vrch Fichtelberg (1214 m.n.m, tedy o pouhých 30 metrů nižší než Klínovec). Na něj se můžete dostat lanovkou z Oberwiesenthalu nebo si celou cestu poctivě vyšlapat. Kabinová lanovka na Fichtelberg je nejstarší svého druhu v Německu, v povozu je již od roku 1924. I na Fichtelbergu se můžete těšit na nádherné výhledy a oproti Klínovci to tu žije podstatně více. V letní sezoně je v provozu od 9:00 do 17:00 a stojí 7 euro. V Oberwiesenthalu se nachází také bobový park nebo se můžete svést vlakem, nazvaným Fichtelbergbahn, na úzkorozchodné trati Cranzahl – Oberwiesenthal.

 

Jáchymov

Pěšky se dostanete z Božího Daru i do Jáchymova, cesta vám zabere zhruba dvě hodiny. Jáchymov je lázeňské město, ve kterém žije kolem 3 tisíc obyvatel. Zajímavé je kromě místních lázní i historické jádro Jáchymova z šestnáctého století. V blízkosti města probíhala ve 20. století těžba uranu, do které byli nasazováni političtí vězni. Důl Svornost, nejstarší uranový důl v Evropě, dnes slouží k čerpání radioaktivní vody pro místní lázně. Provozovatel dolu, Léčebné lázně Jáchymov, nabízí příležitostně prohlídku 12. patra dolu. Zpřístupněná je naopak Štola č. 1, ve které se nachází hornické muzeum. Podél hornického skanzenu u Štoly č. 1 vede 8,5 km dlouhá naučná stezka Jáchymovské peklo, která nám připomíná úděl politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech. Stezka končí u Šlikovského hradu, odkud je pěkný pohled na město.

Mé oblíbené místo v Jáchymově je Údolí mlýnků. Do Údolí mlýnků se nejlépe dostanete z lázeňské části od kruhového objezdu. Vydáte se do lázeňské zóny, projdete okolo hotelu Radium Palace až ke sportovnímu areálu. Odtud pokračujte po pěšině okolo bývalé lesní kavárny. Po 500 metrech mírně zvlněné cesty dojdete až do Údolí mlýnků, kde na malém horském potůčku klape zhruba 80 mlýnků v různých podobách a každý rok další mlýnky přibývají. I vy tam můžete umístit svůj mlýnek.

Ostrov

Jestliže vás lákají delší výlety, tak si můžete z Božího Daru vyjet autem do Potůčků, které jsou prakticky spojené s německý městečkem Johanngeorgenstadt, kde se nachází velká tržnice. Zajet si můžete i do nedalekého Ostrova. Ostrov nad Ohří leží na úpatí Krušných hor, směrem na Karlovy Vary, od kterých je vzdálený pouhých 10 km. Žije zde 17 000 obyvatel. Vidět zde můžete nově opravený Ostrovský zámek. Tento původně gotický zámek byl původně několikrát přestavován a jeho současná podoba pochází z 19. století. Okolo zámku se nachází rozlehlý zámecký park. V blízkosti zámku najdete ještě Palác princů a letohrádek. V Ostrově se nachází i klášter, který je chráněn jako kulturní památka. Největší náměstí v Ostrově se nazývá Mírové a v jeho východní části se nachází Dům kultury, vybudovaný v roce 1955 ve stylu socialistického realismu. V letních měsících můžete navštívit Ostrovské koupaliště.

Na zpáteční cestě se můžete ještě stavit v Karlových Varech. Tipy, co vidět v Karlových Varech si můžete přečíst v samostatném článku o Karlových Varech.

Krušné hory jsou ideální místo na dovolenou pro všechny milovníky přírody, letních i zimních sportů a turistů. Na své si přijdou i milovníci lázeňství. Možností na zabavení se je hned několik a užije si opravdu celá rodina.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým