Karlovy Vary

Světoznámé lázeňské město Karlovy Vary ročně navštíví desetitisíce turistů. Město se objevilo v několika zahraničních filmech, koná se v něm Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, ale i mimo festivalovou sezónu vám Karlovy Vary mají co nabídnout. Pojďme se podívat na tipy, co vidět v Karlových Varech.

Karlovy Vary jsou krajské město v západních Čechách na soutoku Ohře a Teplé. Žije zde lehce pod 50 000 obyvatel. Město je nejnavštěvovanějším českým lázeňským městem. Po Praze přijíždí nejvíce zahraničních turistů právě do Karlových Varů. A proč jsou Karlovy Vary tak populární?

V Karlových Varech si přijde na své opravdu každý. Kromě lázeňství je to i město filmů, Karlovy Vary jsou vyhlášené i Becherovkou, je zde spousta zajímavých muzeí, divadel a kdo by neznal Karlovarský symfonický orchestr. Navíc v Karlových Varech se vám otevírá spousta možností na výlety do okolí, ať už chcete relaxovat v blízkých Krušných horách, udělat si výlet na Loket nebo prozkoumat Slavkovský les.

Historie

Podle pověsti se údajně ve 14. století ve Slavkovských lesích často na koni proháněl český král Karel IV. Jeho družina jednou prý objevila díky náhodě horký pramen, kterému záhy přiřkl císař léčivou moc. Díky vodě z pramene vyléčil svou zraněnou nohu. Podle pověsti nechal kolem zázračného pramene postavit město, dnes Karlovy Vary.

Město vzniklo v 2. polovině 14. století pod taktovkou krále Karla IV. Větší stavební i lázeňský rozkvět však zaznamenalo až o 200 let později. Do Karlových Varů se začala jezdit léčit bohatá šlechta, což zapříčinilo opravdu rychlý rozvoj města. V 19. století již byly Karlovy Vary známé takřka po celé Evropě a navštěvovaly je tehdejší umělecké a politické špičky, na jejich seznam se můžete podívat v zajímavostech. Počátkem 20. století byly Karlovy Vary nejslavnějším evropským lázeňským městem, avšak obě světové války a následná totalita zapříčinila úpadek v počtu zahraničních turistů, který se daří kompenzovat až v posledních letech.

 

Co vidět v Karlových Varech

Zajímavých míst je v Karlových Varech hned několik. Jestliže chcete vidět město nebo si odpočinout jako lázeňský host, pak nedoporučuji navštívit Vary na začátku července, kdy zde probíhá Mezinárodní filmový festival. Naopak pro všechny milovníky filmů a festivalové atmosféry je to ten pravý čas pro návštěvu tohoto lázeňského města. Ale i návštěvníci filmového festivalu Karlovy Vary si chtějí od filmů dát taky pauzu a prozkoumat město. Takže co vidět v Karlových Varech? A že toho je!

Jestliže do Karlových Varů přijíždíte autem, tak vás čeká problém se zaparkováním. Nejlepší bude umístit auto buď v některém parkovacím domu (například v ulici Dr. Horákové) nebo u nákupního centra (Parkoviště OC Sedmičky). Z Prahy se do Karlových Varů dostanete pohodlně vlakem nebo autobusem (například RegioJet sem jezdí několikrát denně).

Muzeum Becherovky

Kousíček od vlakového nádraží se nachází muzeum Becherovky. Pro všechny milovníky tohoto nápoje určitě půjde o zajímavou návštěvu, včetně ochutnávky. Becherovku začal v roce 1807 vyrábět ve své lékárně jako žaludeční kapky Josef Becher. Otevírací doba muzea je od 9 do 17 hodin každý den v týdnu. Vstupné stojí 120 Kč pro dospělého (včetně degustace) a 30 Kč pro dítě do 18 let.

Hotel Thermal

Poté se ulicí T. G. Masaryka dostanete přes Smetanovy sady (kde se nachází Alžbětiny lázně) a řeku Teplá až k hotelu Thermal. V době Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je právě hotel Thermal středobodem celého festivalu. Hotel Thermal byl postaven mezi lety 1967 až 1976 ve stylu brutalismu.

Jestliže chcete ochutnat léčivé prameny, tak si pořiďte originální karlovarský pohárek. Ten je velice praktický, a kromě toho poslouží jako skvělý suvenýr z Karlových Varů.

Sadová kolonáda

Pokračovat můžete do Dvořákových sadů, kde se nachází Sadová kolonáda a Lázeňský dům Sadový pramen. Sadová kolonáda, navržená vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Samotný pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale Sadová kolonáda stojí dodnes. Najdete zde tři léčivé prameny: pramen Hadí, pramen Sadový, pramen Svoboda. V navazujících Skalníkových sadech jsou Lázně III.

Mlýnská kolonáda

Když se budete držet řeky Teplá a půjdete pořád po Mlýnském nábřeží, tak uvidíte Mlýnskou kolonádu. Mlýnská kolonáda je největší kolonádou v Karlových Varech. Postavena byla v letech 1871–1881 v secesním duchu. Mezi 124 korintskými sloupy vytéká pět pramenů. Šestý vývěr je umístěn na prostranství před kolonádou. Jedná se o prameny Skalní, Libuše, Kníže Václav I, Kníže Václav II, Mlýnský a Rusalka.

Vřídelní kolonáda

V ulici Tržiště se nachází hned tři další kolonády: Tržní kolonáda, Zámecká kolonáda a Vřídelní kolonáda. Právě Vřídlo je nejvydatnější a nejteplejší karlovarský pramen. Vřídlo je schopné vytrysknout do výšky 12 metrů a za 1 minutu vychlí z podzemí až 2.000 minerální vody o teplotě 72° C. Vřídlo se nachází ve Vřídelní kolonádě, což je novodobá stavba (postavená roku 1975). V promenádní hale, otevřené denně od 6 do 19 hodin, najdete kromě vřídelní fontány, ještě dalších 5 vývodů pramene.

 

Tržní kolonáda

Bílá dřevěná stavba, postavená ve švýcarském stylu, pocházející z dílny vídeňských architektů Fellnera a Helmera, měla zastřešovat prameny Tržní a Karla IV. jen několik let, ale stavba se stala natolik populární, že zde Tržní kolonáda zůstala až do dnešních dní.   

 

Zámecká kolonáda

Zámeckou kolonádu najdete nad kolonádou Tržní a sestává se ze dvou částí – kolonády Horního pramene a kolonády Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je bohužel zpřístupněna pouze pro klienty Zámeckých lázní.

Výhodou tedy je, že všechny tři karlovarské kolonády se nacházejí pouze pár kroků od sebe.

Proti proudu řeky Teplá až ke Grandhotelu Pupp

Následně můžete pokračovat podél řeky Teplá až ke Grandhotelu Pupp. Cestou minete Městskou spořitelnu, Městskou galerii a Karlovarské mětské divadlo. Pokračovat můžete Goethovou stezkou ke Galerii umění nebo Letnímu kinu.

 

Sklářské muzeum Moser

Navštívit můžete i Sklářské muzeum Moser, které se nachází v ulici kpt. Jaroše. Na vlastní oči uvidíte výrobu luxusního křišťálového skla a dozvíte se o více než 155letá historii této světově proslulé sklárny.

Lanovky

Lanovky jsou ve městě dvě. Kratší lanovka Imperial je nejstrmější českou pozemní lanovou dráhou. V celé své délce je vedena v tunelu. Lanovka vede z dolní stanice Divadelní náměstí k hotelu Imperial a dnes je zcela integrovaná do systému městské dopravy.

Delší lanová dráha se nazývá Diana a byla vystavěna v letech 1911 až 1912. Lanovka vede k rozhledně Diana. Nástupní stanice Stará louka se nachází v bezprostřední blízkosti Grandhotelu Pupp. Lanovka vede přes mezistanici Jelení skok až na výstupní stanici Diana. Lanovka je dlouhá 417 metrů a cesta trvá 3 minuty. V provozu je lanovka celoročně v 15 minutovém intervalu. V lanovce platí speciální tarif nebo celodenní jízdenky MHD.

Lázeňské lesy a rozhledna Diana  

Jestliže si chcete odpočinout od ruchu na kolonádách, není nic jednoduššího než vyrazit do Lázeňských lesů, nacházející se kolem Karlových Varů. Pro pěší túry, ale i výlety na kole můžete využít 180 kilometrů cest. Všechny trasy jsou udržované a značené a většina z nich nese jméno slavných karlovarských hostů. Stezky jsou vyznačené různými barvami značícími jejich náročnost, takže si můžete vybrat stezku přímo pro vás. Nejoblíbenější cíle procházek je vyhlídka Karla IV., Jelení skok a rozhledna Diana.

A nezapomeňte si v Karlových Varech koupit lázeňské oplatky

Zajímavosti

  • Dle místního katastru nemovitostí vyplývá, že až polovina místních nemovitostí je ve vlastnictví občanů Ruské federace
  • Během Mezinárodního filmového festivalu se počet lidí v Karlových Varech takřka zdvojnásobí
  • V Karlových Varech se léčil i ruský car Petr Veliký, dále Beethoven, Franz Josef I., Dobrovský, Paganini, Chopin, Mozart, Gogol, Tyl, Barrande, Purkyně, Freud
  • Zakoupit můžete KarlovyVARY° CARD, která se vám vyplatí u vícedenního pobytu. Tato karta vám umožní vstup do mnoha muzeí, galerií a zároveň funguje jako jízdenka na MHD
Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým