Kam na Erasmus aneb jak vybrat zahraniční univerzitu

Nejdůležitějším krokem při zvažování studijního pobytu v zahraničí je výběr partnerské univerzity. Většina studentů destinaci na Erasmus vybírá podle šance na přijetí, což se ne vždy ukáže jako dobrá volba – zvláště, když skončíte ve městě, které budete nenávidět. Přečtěte si, podle čeho univerzitu a destinaci na Erasmus vybrat a na co si dát pozor.

kam na erasmus

Říká se, že ten, kdo chce na Erasmu studovat jezdí na Sever Evropy. Na Jih Evropy jezdí naopak ti, kteří si chtějí spíše užívat studentského života. Takové zjednodušení není pravda, naopak existuje mnoho výjimek. Na co je tedy dobré se zaměřit při výběru destinace?

Do jaké země se vydat?

Začněte obecně – chcete trávit Erasmus v zemi, kde přes zimu pořádně ani neuvidíte slunce, nebo po škole chodit na pláž? Anebo naopak máte rádi sníh a drsnou severskou krajinu a chcete mít i trochu klidu na studování? Podobné otázky vám pomohou vybrat zemi, ve které se budete cítit nejlépe. Sice to zní jako klišé, ale destinace, ve které se vám bude líbit, vám pomůže překonat kulturní šok a lépe se do místního prostředí začleníte.

Jakou univerzitu vybrat?

Při výběru univerzity se zaměřte na její prestiž, nabízené předměty, ale taky na počet dalších přijíždějících zahraničních studentů a na podmínky přijetí, protože některé zahraniční univerzity (zvláště prestižnější) vyžadují určitý průměr nebo jazykové certifikáty. Podívejte se také na náročnost předmětů a způsob jejich hodnocení. Zkontrolujte si také, v jakém jazyce bude probíhat výuka. A v neposlední řadě se detailně podívejte na město, ve kterém se univerzita nachází.

TIP: Nejjednodušším způsobem, jak získat přehled o univerzitě je projít zkušenosti ostatních výměnných studentů.

erasmus univerzita

Před rozhodnutím si projděte zkušenosti výměnných studentů z minulých let

Ze zpráv o výjezdu studentů, kteří v rámci programu Erasmus+ studovali na zvažované škole se dozvíte, jak je studium náročné, jaké předměty jsou přínosné a další praktické informace, které vám začátek Erasmu usnadní. Pokud stále váháte, tak zkuste najít facebookové skupiny relevantní k zvažované univerzitě a napište místním studentům (sami uvidíte, že většina z nich vám ráda odpoví a poradí) nebo kontaktujte přímo zahraniční oddělení dané univerzity.  

Nezapomeňte zvážit finanční náročnost

Často zapomínaný faktor při zvažování studování v zahraničí je finanční náročnost. Výše stipendia (od 300 do 500 E) vám zejména na Západě Evropy rozhodně stačit nebude a někde nebude stačit ani na zaplacení nájmu. Nemá cenu porovnávat finanční náročnost celé země, ale spíše konkrétního města, ve kterém plánujete studovat. Rozdíly v rámci jedné země jsou opravdu obří – v Granadě mi stipendium 400 E na měsíc stačilo na 80 % nákladů (bez cestování), ale být v Barceloně, tak za tuto částku nezaplatím ani nájem.

Super, kam na Erasmus už víte... a co dál? Přečtěte si, jak se na zahraniční univerzitu dostat, co zařídit před odjezdem na Erasmus a jak překonat kulturní šok a další rady na Erasmus.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým