Islandský přírodní zázrak – ledovcové jezero Jokulsarlon

Projíždíte magickou krajinou Islandu, když si všimnete obřího jezera, na jehož hladině plují ledovcové kry zbarvené do všech odstínů modré. Zní to skoro jako z pohádky, ovšem jezero Jokulsarlon je nejen skutečné, ale taky skutečně nádherné. Zvláště v zimě je jezero v kominaci s okolními zalesněnými ledovci opravdu pastva pro oči.

ledovcové jezero Jokulsarlon

Jokulsarlon (islandsky Jökulsárlón) je ledovcové jezero, nacházející se na okraji národního parku Vatnajokull. Jezero se začalo tvořit v třicátých letech minulého století táním ledovce Breidamerkurjokull. Kvůli táním okolních ledovců se jezero neustále rozšiřuje a prohlubuje. Dnes je už nejhlubším jezerem na Islandu. Ledovec Breidamerkurjokull má další důležitý vliv na jezero, protože se z něho odtrhávají ledové kry, které se následně sesunují na vodní hladinu jezera a směřují k moři.

Projeďte se v obojživelném člunu mezi krami 

K jezeru Jokulsarlon se dostanete po islandské silnici 1. Laguna Jokulsarlon jak se jezeru někdy říká je označovaná jako jeden z přírodních divů Islandu a zároveň turisticky vyhledávané místo. Jedním z největších turistických lákadel je projížďka obojživelným člunem po hladině jezera. Projíždět mezi krami, vidět na vlastní oči tuleně, kteří jsou praví obyvatelé tohoto jezera a obdivovat okolní ledovce je zážitkem na celý život. Projížďka stojí 5 500 Islandských korun (v přepočtu 1 100 Kč), ale jezero můžete vidět pěkně i ze silnice 1, která prochází přímo přes jezero. Na okraji jezera je menší turistické středisko.

Jaká je budoucnost jezera Jokulsarlon

Zaujalo vás jezero Jökulsárlón? Tak jeho návštěvu radši urychlete, protože jeho budoucnost je nejistá. Jezero může vyschnout, pokud proudy ledovcové vody z ledovce Breidamerkurjokull změní směr, ale ohrožené je také rizikem sopečného výbuchu. Na závěr si musíme přát, aby žádný z těchto scénářů nenastal.

ledovcové jezero Jökulsárlón

Jökulsárlón

Zajímavost: Jezero Jokulsarlon se objevilo v mnoha známých filmech jako příklad můžeme uvést Lara Croft: Tomb Raider, Dnes neumírej nebo Batman začíná. A právě filmovému průmyslu vděčí jezero za "objevení" turisty na začátku 80. let minulého století. 

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým