Jindřichův Hradec – brána do České Kanady

Jižní Čechy mají mnoho velmi populárních turistických cílů. Namátkou můžeme zmínit Český Krumlov, Hlubokou, České Budějovice nebo Holašovice. Díky těmto kouzelným místům se zapomíná na další neméně lákavá místa. A právě jeden z těchto pozapomenutelných skvostů je Jindřichův Hradec, který představuje bránu do České Kanady.

Jindřichův Hradec, nacházející se pouhých 42 kilometrů od Českých Budějovic má všechno, co by turisticky oblíbené město mít mělo: zámek, pěkné historické centrum a blízkost nádherné krajiny, kterou v tomto případě představuje Česká Kanada. Přečtěte si více o přírodním parku Česká Kanada.

Rybník Vajgar přímo v centru města

Unikátní je Jindřichův Hradec i díky tomu, že přímo v centru města je rybník Vajgar. Rybník Vajgar se nachází na Hamerském potoce, který následně ústí do řeky Nažárka protékající Jindřichovým Hradcem z druhé strany. Přímo na rybníku Vajgar si můžete vyzkoušet vodní lyžování a wakeboarding nebo si půjčit šlapadlo a prohlédnout si město z vodní hladiny.

Co vidět v Jindřichově Hradci?

Na co se tedy můžete těšit v Jindřichově Hradci? Je toho hodně, tak si pojďme nejzajímavější památky ukázat.

Zámek Jindřichův Hradec

Zámek v Jindřichově Hradci stojí na soutoku Nežárky a Hamerského potoka. Postaven byl ve 13. století jako původně gotický hrad, který se postupem času přeměnil na renesanční zámek. Dnes je po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově třetím největším zámeckým komplexem u nás. Zámek je volně přístupný a návštěvy rozhodně nebudete litovat. Obdivovat můžete vnitřní arkády, zahradu s renesančním Rondelem, zámecký vodní mlýn nebo Černou Věž. Během návštěvy zámku určitě uslyšíte příběhy o Bílé paní. Pokud jste dostatečně odvážní můžete dokonce zavítat na noční strašidelné prohlídky. Na této stránce zjistíte bližší informace o vstupném a otevírací době.

Kouzelné historické centrum města

Centrum Jindřichova Hradce tvoří městskou památkovou zónu. Městu dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století, ale za vidění stojí i bývalý klášter minoritů s kostelem sv. Jana Křtitele. Na nádherném náměstí Míru stojí sousoší Nejsvětější Trojice a budova Staré radnice. Barevné historické domy nadchnou každého cestovatele.

TIP: Centrem Jindřichova Hradce prochází 15. poledník, na což návštěvníky města upozorňuje pruh z dlažebních kostek. Pruh najdete u kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Muzea a ráj pro milovníky železnice

V Jindřichově Hradci se nachází mnoho zajímavých muzeí. V Muzeu Jindřichohradecka můžete obdivovat Krýzovy jesličky. Nenechte se zmást názvem, jde o největší lidový mechanický betlém na světě, který je i zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Ve městě se nachází Muzeum fotografie, což je pochopitelné, vzhledem k tomu, kolik pěkných fotografií v Jindřichově Hradci pořídíte.

V budově bývalého zámeckého pivovaru sídlí Dům Goblinů, kde se seznámíte s historií tkalcovství. Fanoušci železnice si určitě nenechají ujít výlet parním vlakem po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách.

 

Na své si přijdou i rodiny s dětmi

Jindřichův Hradec má co nabídnout i rodinám s dětmi. Vezměte děti na unikátní Aqua show, která probíhá každý den od 9 do 17 vždy v celou hodinu v medicínském centru sv. Florián. Nádhernou podívanou vytvoří kombinace světelných efektů, videoprojekce a obrazců za pomoci padající vody. Vody si samozřejmě můžete užít i aktivně v místním aquaparku. Oblast Jindřichova Hradce je atraktivní i pro cyklisty, kteří si mohou udělat výlet do blízké oblasti České Kanady.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým