Erasmus: rady a tipy pro první dny v zahraničí

Dlouho očekávaná chvíle je tady! Váš zahraniční pobyt začal a vy jste se ocitli v neznámém městě a nevíte, co na vás čeká. Nezoufejte, v našem dalším článku o Erasmu se dozvíte, co dělat, aby vaše první dny na Erasmu proběhly co možná nejsnadněji a také, jak si najít kamarády, s kterými strávíte nezapomenutelný časy, na které do konce života nezapomenete.

erasmus rady a tipy

Veškeré povinnosti před odjezdem jste úspěšně zařídili, takže můžete odjet vstříc zahraničnímu dobrodružství. První dny jsou nejnáročnější, a proto je dobré znát pár rad a tipů, které vám začátek usnadní a pomohou skvěle zapadnout do místního prostředí.

Přijeďte na Erasmus s předstihem

Doporučuji dorazit alespoň týden (ideálně dva) před začátkem semestru. Díky tomu budete mít dostatek času na seznámení s městem a vyřízení formalit (jako je třeba zařízení sim karty) ještě před začátkem vyučování. Většina zahraničních studentů přijíždí taky předem, takže právě v prvních pár týdnech máte nejvyšší šanci potkat kamarády, s kterými pak zbytek Erasmu strávíte.

TIP: Přečtěte si o tom, jak hledat ubytování na Erasmu.

Přidejte se do zahraničích skupin

Díky moderním technologiím je propojení s ostatními zahraničními studenty opravdu snadné. Přidejte se do facebookových skupin (nebo skupin na Whatsappu) a sledujte, co ostatní studenti řeší. Právě v těchto skupinách můžete najít spolubydlící, domluvit se s někým na společné akci nebo si vytvořit partu na společné cestování nebo sportování.

Zjistěte, zda v rámci zahraniční univerzity funguje studentská organizace

Buddy systém (nebo jiná studentská organizace) je skvělým způsobem, jak se seznámit s ostatními výměnnými studenty. Buddy systém organizuje spoustu zajímavých akcí pro zahraniční studenty (zejména v prvních týdnech), včetně levných výletů, a právě díky těmto akcím se seznámíte se spoustou zahraničních studentů. Výhoda Buddy systému je, že ho tvoří studenti zahraniční univerzity, kteří v něm pracují zadarmo. Zjistíte tak spoustu praktických informací o škole a o městu. Buddy systém nebo jakákoliv jiná studentská organizace vám pomůže i se všemi povinnostmi a formalitami a pokud máte jakýkoliv dotaz, určitě vám ho zodpoví.

TIP: Chystáte se na Erasmus do Granady? Pak navštivte kancelář studentské organizace Best Life Experience, kterou mohu doporučit.

Zahraniční sim karta

Další velice potřebná věc, bez které v zahraničí nevydržíte je sim karta. Po příjezdu si projděte nabídky místních operátorů. Zaměřte se zejména na množství dat v tarifu. V zahraničí lidé volají i píšou zprávy přes Whatsapp (alespoň tedy ve Španělsku), takže postačí datový tarif.

Účastněte se všech akcí

Nezapomeňte se účastnit veškerých akcí, které pro zahraniční studenty organizuje univerzita nebo studentská organizace. Kamarády nepotkáte zavření v bytě, proto se snažte zúčastnit co možná nejvíce akcí, ať už společenských, sportovních nebo informačních organizovaných univerzitou.

buddy systém

Nepodceňte výběr předmětů

Ano, Erasmus je i o studování 😊 . Vyberte si předměty, které vás budou bavit. Spekulovat s náročností předmětů se ne vždy vyplácí – mně se to teda vyplatilo, ale za cenu složitého uznání předmětů. Snažte se využít studijní pobyt na maximum i ve studijní oblasti, protože právě zahraniční univerzita vám může dát daleko více než vaše domácí vejška. Mnoho studentů právě na Erasmu zjistili, co chtějí dělat v budoucnu.

Nebojte se a vrhněte se na Erasmus po hlavě

Tu úplně nejdůležitější radu jsem si nechal na závěr. Hlavně se nebojte! Ač vše vypadá složitě, tak realita je úplně jiná. I na úvodní hektické dny budete časem vzpomínat pozitivně. Erasmus je životní příležitost, která prostě nemůže dopadnout špatně. Nebojte se a svůj rok (nebo semestr) v zahraničí si užijete na maximum.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým