Dovolená na Ukrajině, aneb po stopách první republiky

Ukrajina – co o ní člověk vlastně ví? Televize a noviny vytvářejí dojem, že je to nebezpečná země (válka v Donbasu) prolezlá korupcí, na pokraji krachu ekonomiky s lacinou pracovní silou a zmítaná politickým bojem (která země není). V tomto směru určitě není situace jednoduchá a proto, když jsme se rozhodli ji trošku procestovat, tak okolí bylo trochu překvapeno…přece jenom dovolená na Ukrajině není zrovna běžná.

dovolená na ukrajině

Proč se na to ale nepodívat jinak?

Ukrajina je země se zajímavou historií, nádhernou přírodou a spoustou pamětihodností. Pokud vás zajímá více, přečtěte si náš článek o Ukrajině. O destinaci jsme měli jasno, hlavní otázka před cestou tedy zněla: Jak naplánovat cestu, aby byla co nejzajímavější? Dobře, abychom se nevystavovali zbytečnému nebezpečí, nepřekročíme Dněpr, jistota je jistota. Určitě musíme navštívit bývalou součást Československa – Podkarpatskou Rus a to nejen kvůli tomu, že je spjata s našimi dějinami, ale také kvůli přírodě. Co třeba hledat české stopy, které tam zůstaly po první republice? Vynechat „mekku“ výletů na Ukrajinu – Černobyl? Rozhodně ne. Kolik je na Ukrajině památek UNESCO? Celkem 7, pokud pořád budeme brát Krym jako součást Ukrajiny. Jinak 6… A také – na Ukrajině jsou turistické známky, malá dřevěná kolečka, která se nám při plánování výletů mnohokrát osvědčila, protože jsou vždy věnována zajímavým turistickým místům.

No a když jsme toto všechno dali dohromady tak nám nevznikl dort jako od pejska a kočičky z povídky od Josefa Čapka, ale celkem zajímavý okruh, který jsme rozpočítali na 14 dní. První týden Karpaty, ale jak jsme později pochopili, bylo to málo, strašně málo… Druhý týden Kyjev, Černobyl a Lvov. A bylo nám strašně líto, kolik míst jsme museli vynechat, čas na dovolenou není nafukovací.

Zaujala vás naše dovolená na Ukrajině? Projděte si ji detailně den za dnem

Plán cesty:

1 den: Zemplínska Šírava - Užhorod – Perečin – Něvické – Seredne – Mukačevo
2 den: Mukačevo - Činadijovo – Karpaty – Svaljava – Volovec – Podobovec - Pilipec
3 den: Pilipec - Siněvir – Něhrovec – Protivec - Koločava
4 den: Koločava – Drahovo – Vinohradov – Beregove – Iršava - Chust
5 den: Chust – Kosivská Poljana – Dilové – Rachov – Jasiňa – Bukovel - Vorochta
6 den: Výstup na Hoverlu
7 den: Vorochta - Černivci – Kamianec Podilskij - Vinnytsia
8 den: Vinnytsia - Kyjev
9 den: Kyjev
10 den: Kyjev – Černobyl
11 den: Kyjev a okolí
12 den: Kyjev – Žitomír – Chmelnický - Sataniv
13 den: Sataniv - Ternopil – Zborov – Lvov
14 den: Lvov
15 den: domů přes polský Přemyš

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým