Navštivte tajemné a fascinující Bělorusko

Myslíte si, že Evropu znáte jako své boty a nic vás už nepřekvapí? A byli jste už v Bělorusku? Tento uzavřený stát, někdy označovaný za poslední totalitní stát v Evropě, nepatří mezi nejvyhledávanější cestovatelské destinace. Naleznete zde nedotčenou přírodu, nádherné zámky a upravená historická města.

Bělorusko je dobře dostupné (letecky, autobusy, autem) a relativně blízko, ale navštíví ho jen minimum Čechů. Některé odradí nedemokratický režim prezidenta Lukašenka, jiné potřeba víz a další jazyková bariéra (pokud tedy neumíte rusky). Nicméně když veškeré problémy překonáte čeká vás opravdu zajímavá cesta. Jaké zajímavosti na vás v této zemi čekají?

Obecné informace o Bělorusku, včetně podmínek pro vstup na území tohoto státu naleznete v samostatném článku.

Výchozím bodem pro cestování do Běloruska je hlavní město Minsk. Minsk je město dynamicky se rozvíjející a zaslouží si více než pár řádků textu, proto si o něm přečtěte více v samostatném článku, nazvaném Co vidět v Minsku.

Nedotčená příroda

Většina z nás zná Bělověžský prales, ale máme ho spojený spíše s Polskem. Avšak z Běloruské strany je tento unikátní lesní ekosystém přístupnější. Prozkoumat prales se můžete vydat na zapůjčených kolech, pěšky nebo využít místní safari. Pokud budete mít štěstí, tak spatříte jeleny, srnce, divoká prasata, losy nebo zubry. Pro individuální cestu do Bělověžského pralesa je nejvhodnější vesnice Kameňuki, kde se nachází i řada hotelů.

Národní park Braslavská jezera láká zejména na koupání, vyjížďky na lodích a vodní sporty. Národní park tvoří labyrint vzájemně propojených jezer, které se nachází na severu Běloruska při hranicích s Litvou.

Pripjaťský národní park se nachází na jihu země, při hranicích s Ukrajinou. Uvnitř národního parku se nachází rozsáhlé území meandrů řeky Pripjať a okolních lesů. K vidění je zde unikátní fauna a flora ovlivněná jadernou katastrofou v Černobylu. A právě kvůli blízkosti Černobylu a silným radioaktivním zasažením oblasti se dlouhý pobyt v Pripjaťském národním parku nedoporučuje.

Nádherné zámky, hrady a pevnosti

Příroda není jediným důvod, proč byste měli Bělorusko navštívit. Na své si přijdou milovníci pohádek, protože vidět můžete mnoho kouzelných hradů a zámků. Nejznámější z nich je Mirský zámek. Od roku 2000 se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. Mirský zámek se nachází v Hrodenské oblasti, 85 kilometrů jihozápadně od Minska. Stavba je skvělým příkladem běloruské architektury zachycující stavební vývoj od gotiky až po baroko.

Zámek v Ňasviži je druhým Běloruským zámkem, který byl zařazen na seznam UNESCO. Zajímavostí je, že zámek v Ňasviži je vzdálen od Mirského zámku pouhých 30 kilometrů. Jedná se o sídelní komplex rodu Radziwiłłů.

Láká vás navštívit místo, kde se tvořily dějiny? Pak nevynechejte pevnost Brest, kde byl v roce 1918 podepsán brestlitevský mír. Pevnost se nachází ve městě Brest v západním Bělorusku a dnes je přeměněna v památník.

Města s jedinečnou atmosférou

Běloruská města vynikají čistotou, nenachází se v nich bezdomovci, ale zároveň jsou oproti západní Evropě značně zaostalá. Jaká Běloruská města tedy stojí za vidění?

Brest, západní brána do Běloruska, je 6. největším městem v zemi a známý je především díky své pevnosti. Na opačné straně Běloruska, nedaleko hranic s Ruskem se nachází město Vitebsk. Vitebsk je jedno z nejstarších slovanských měst, a právě bohatou historii zde můžete obdivovat. Ve městě se nachází i mnoho pěkných kostelů.

Nejmalebnější běloruské město se jmenuje Grodno a nachází se na severozápadě při hranicích s Litvou a Polskem. Uvidíte zde velké množství památek: kostely, barokní katedrály, paláce a domy ze 14. století.

Další historické město a vyhledávaná turistický cíl je Homel. Druhé největší město Běloruska, Homel se může pochlubit mnoha památkami, z nichž vyčnívají zejména palác Paškevičových a katedrála sv. Petra a Pavla.

I Bělorusko má své Lidice. Zaniklá obec Chatyň byla v roce 1943 napadena nacisty a všichni obyvatelé byli upáleni zaživa ve stodole. Dnes se zde nachází památník této hrůzné události.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým