Bialystok

Białystok je hlavním a největším městem Podleského vojvodství v severovýchodním Polsku. Leží pouhých 44 km od hranic s Běloruskem. Ve městě žije zhruba 300 000 obyvatel. Białystok je univerzitním městem, významná je jak místní univerzita, tak Lékařská akademie, sídlící v prostorách místního zámku.

Historie města

Archeologické nálezy ukazují, že území bylo poprvé osídleno již v době kamenné. První písemná zmínka o Białystoku pochází z roku 1426 a mluví se v ní o vsi. Skutečný rozvoj město prožívá v 19. století, kdy byla poblíž Bialystoku ustavena celní hranice mezi Kongresovým Polskem a Ruskem, což vyvolalo vlnu ekonomické migrace do města a nárůstu průmyslového významu. V této době rozrůstající se Białystok získal přezdívku "Manchester severu". Město bylo silně poškozené během Druhé světové války.

Co vidět ve městě Bialystok

Centrum města je velmi upravené, moderní a čisté. Za vidění stojí radnice města, katedrální komplex Nanebevzetí Panny Marie a Palác Branických, což je barokní zámek. Všechny tyto památky naleznete v centru zhruba pět minut chůze od sebe. Zejména Palác Branických, někdy přezdívaný „polské Versailles“ stojí za vidění. Součástí zámku je i rozlehlá a upravená barokní zahrada.

V Bialystoku se nachází celá řada kostelů. Skoro bych si troufnul říct, že v podobně velkém městě jsem jich ještě nikdy tolik neviděl. Příkladem, že se zde nenachází pouze křestaňské kostely, je například Pravoslavný chrám sv. Mikuláše. Dál od centra stojí vskutku ohromný kostel sv. Rocha. Jedná se o jeden z prvních moderních kostelů. Jeho dominantou je 83 metrů vysoká věž.

Ve městě můžete vidět i Dům podkoního nebo městské paláce továrníků z počátku 20. století. Pozoruhodný je též pravoslavný klášter v Supraślu. V nedalekých Bohonikách můžeme navštívit funkční mešitu polských Tatarů. Bialystok může posloužit též jako vstupní brána do Bělověžského pralesa.

Zajímavosti

  • Ve městě žije největší skupina pravoslavných křesťanů a vyznavačů islámu v Polsku.
  • V roce 1859 se v Bialystoku narodil tvůrce esperanta Eliezer Lewi Samenhof, jež se proslavil pod jménem Ludvík Zamenhof.
  • Město je světově významným centrem loutkového umění
  • Białystok byl jako první polské město zařazen do mezinárodního projektu Sítě zdravých měst WHO.

 

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým známým